Facebook Update

FEB 22ND UPDATE: We’re back baby!! Looks like the FB oracle has come to its senses and reinstated our FB page!

Unfortunately Doubtful Sounds has been caught up in the Facebook / Australian Government stoush over news content on the platform today. It’s the perfect example of the collateral damage that has occurred with a large number of non-news sites having their content stripped from their FB pages.

We are a music blog, not a news outlet that would be involved in negotiations with FB over being paid to have our content on their platform. We are an independent, non-profit music blog who does not run or place any paid advertising or have any employees. It’s solely an outlet for my music reviews and interviews, done solely for the love of music and the desire to contribute to the community of musicians and music fans, primarily in Australia and New Zealand but also right across the world.

Fingers crossed that sanity will prevail and we’ll back up and running very soon. In the meantime, subscribe here on the website and if you don’t already, follow us on Twitter and Instagram.

cheers,

Chris

NEWS: The 25th Annual Meredith Music Festival Announces Line-Up

3cf74148-64b4-491d-9141-ff3a2e9505c7

The 25th Annual Meredith Music Festival have today announced the first list of acts that will be appearing at the even held annually each December. Some of our favourites are on the line-up so as well as it looking like a top notch festival we’re hoping for a raft of great sideshows in the major cities.

Our pick of the bunch include Father John Misty, Goat, Jessica Pratt, Julia Holter, Moon Duo, Shellac, The Thurston Moore Band and Unknown Mortal Orchestra.

004ec50c-6d2f-4bbe-b20d-ffa22fa5e3de

NEWS: New label, album and single for The Laurels

We’ve been hanging for this one for a while now but finally Sydney’s The Laurels have announced their album will be released via Rice Is Nice Records in the second half of 2012.

Featuring Luke O’Farrell (vocals/guitar/loop sampler), Piers Cornelius (vocals/guitar), Conor Hannan (bass) and Kate Wilson (drums) they released to much acclaim the Wandering Star 7″ (2009) and the Mesozoic EP (2011) to much acclaim as well as continuing to build their reputation for superb live shows alongside a string of local and overseas acts. The latest track to come from the forthcoming album is Tidal Wave and you can check out the video below and/or grab a free download of the track at Soundcloud.

NEWS: SLAM Day tomorrow across Australia!

Thursday Feb 23rd is SLAM (Save Live Australian Music) Day across 100 live venues nationwide. Celebrating the small venue scene in Australia this is one hell of an important event to get behind as pretty much every band you love or hate has started playing corner bars, local pubs and bowling clubs. The day aims to both celebrate and raise awareness of the vibrancy of these venues and the absolutely vital contribution they make to Australian culture.

SLAM started in 2010 in response to crippling Victorian liquor licensing laws which inappropriately linked live music to violence, leading to the closure of the iconic Tote Hotel and threatening other small venues. The subsequent SLAM Rally, on the back of a flatbed truck through Melbourne on February 23, 2010, was the largest cultural protest in Australia’s history.

According to the 2011 report Life’s Better with Live, live music contributes $1.2 billion to the economy and supports nearly 15,000 jobs nationally. An estimated 42 million patrons attended 328,000 venue-based gigs at 3,900 venues in 2009/10. Yet the report revealed that Australian musicians earn a mean average of just $12,200 from live performance. You can support musicians by attending their shows and buying their music and merchandise and joining your local peak music bodies.

Head over to the SLAM website for a full rundown of the events and hosting venues in your state and get out, enjoy some fantastic music and support an essential cause!

NEWS: Light Asylum announce debut LP and stream single…

Brooklyn’s Light Asylum caught a lot of ears in 2011 with the release of their EP In Tension. Finally we get a (self-titled) full length album and from the sound of the excellent first single Shallow Tears and the b-side Genesis it is going to be heavy on the goth synth drama that the EP introduced. The album will be out May 1st via Mexican Summer.

Light Asylum are:  Shannon Funchess – Vox/percussion gun drums and Bruno Coviello – Synths/drum machine.

Album track-listing

01 Hour Fortress
02 Pope Will Roll
03 IPC
04 Heart of Dust
05 Sins of the Flesh
06 Angel Tongue
07 Shallow Tears
08 At Will
09 End of Days
10 A Certain Person

 

2011 ARIA Awards nominees announced…

This morning the full list of nominees for this year’s ARIA Awards (Australian Recording Industry) were announced. For what it is worth our picks (if we have to choose) are in red

Album Of The Year
Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)
Cut Copy – Zonoscope (Modular Recordings)
Eskimo Joe – Ghosts of the Past (Warner Music Australia)
Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)
Grinderman – 2 (Mute/EMI Music Australia)

Single Of The Year
Birds Of Tokyo – Wild At Heart (EMI Music Australia)
Boy & Bear – Feeding Line (Island Australia/Universal Music Australia)
Drapht- Rapunzel (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)
Gotye Featuring Kimbra – Somebody That I Used To Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)
Guy Sebastian Featuring Eve – Who’s That Girl (Sony Music Entertainment Australia)
The Jezabels – Dark Storm (MGM Distribution)

Best Male Artist
Drapht – The Life Of Riley (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)
Gareth Liddiard – Strange Tourist (Shock Entertainment)
Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)
Gotye – Somebody That I Used To Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)
Josh Pyke – No One Wants A Lover (Ivy League Records)

Best Female Artist
Adalita – Adalita (Liberation Music)
Clare Bowditch – Are You Ready Yet? (Island Australia/Universal Music Australia)
Kasey Chambers – Little Bird (Liberation Music)
Kimbra – Cameo Lover (Warner Music Australia)
Washington – Holy Moses (Mercury Australia/Universal Music Australia)

Best Group
Birds Of Tokyo – Wild At Heart (EMI Music Australia)
Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)
Eskimo Joe – Ghosts Of The Past (Warner Music Australia)
Grinderman – 2 (Mute/EMI Music Australia)
The Living End – The Ending Is Just The Beginning Repeating (Dew Process/Universal Music Australia)

Breakthrough Artist – Album
Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)
Drapht – The Life Of Riley (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)
Gypsy & The Cat – Gilgamesh (Sony Music Entertainment Australia)
Oh Mercy – Great Barrier Grief (EMI Music Australia)
The Middle East – I Want That You Are Always Happy (Spunk/EMI Music Australia)

Breakthrough Artist – Single
Boy & Bear – Feeding Line (Island Australia/Universal Music Australia)
Drapht – Rapunzel (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)
Havana Brown – We Run The Night (Island Australia/Universal Music Australia)
The Jezabels – Dark Storm (MGM Distribution)
Zoe Badwi – Freefallin’ (Neon Records/Warner Music Australia)

Best Independent Release
Art Vs Science – The Experiment (Green/MGM Distribution)
Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)
John Butler Trio – Live At Red Rocks (Jarrah Records/MGM Distribution)
Tex Perkins & The Dark Horses – Tex Perkins & The Dark Horses (Dark Horses Records/Inertia)
The Jezabels – Dark Storm (MGM Distribution)

Best Adult Alternative Album
Boy & Bear – Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)
Grinderman – 2 (Mute/EMI Music Australia)
Little Red – Midnight Remember (Liberation Music)
Seeker Lover Keeper – Seeker Lover Keeper (Dew Process/Universal Music Australia)
The Panics – Rain On The Humming Wire (Dew Process/Universal Music Australia)

Best Adult Contemporary Album
Billy Thorpe – Billy Thorpe’s Tangier (Sony Music Entertainment Australia)
Colin Hay – Gathering Mercury (Compass Records/Planet/MGM Distribution)
Damien Leith – Roy (Sony Music Entertainment Australia)
John Farnham – Jack (Sony Music Entertainment Australia)
Mark Seymour and the Undertow – Undertow (Liberation Music)

Best Blues & Roots Album
Backsliders – Starvation Box (Fuse)
Blue King Brown – Worldwize Part 1 – North And South (Lion House Records/MGM Distribution)
John Butler Trio – Live At Red Rocks (Jarrah Records/MGM Distribution)
The Audreys – Sometimes The Stars (ABC Music)
The Waifs – Temptation (Jarrah Records/MGM Distribution)

Best Children’s Album
Dirtgirlworld – Dig It (Kidindy)
Hi-5 – Turn The Music Up (Sony Music Entertainment Australia)
Holly Throsby – See! (ABC Music)
Play School – Let’s Play Together (ABC Music)
The Wiggles – Ukulele Baby! (ABC Music)

Best Comedy Release
Adam Hills – Inflatable (Universal Pictures)
Buddy Goode – The One And Only Buddy Goode (ABC Music)
Hamish & Andy – Celebrating 50 Glorious Years (Roadshow Music)
Josh Thomas – Josh Thomas ‘Surprise’: Warehouse Comedy Festival (Madman Entertainment/Warehouse Comedy Festival)
Tim Minchin – Tim Minchin & The Heritage Orchestra (Navel/Inertia)

Best Country Album
Jasmine Rae – Listen Here (ABC Music)
Kasey Chambers – Little Bird (Liberation Music)
Keith Urban – Get Closer (EMI Music Australia)
Shane Nicholson – Bad Machines (Liberation Music)
Troy Cassar-Daley – Live (Liberation Music)

Best Dance Release
Bag Raiders – Bag Raiders (Modular Recordings)
Cut Copy – Zonoscope (Modular Recordings)
Miami Horror – Illumination (EMI Music Australia)
Pnau – Soft Universe (etcetc Music/Ministry of Sound/Universal Music Australia)
The Potbelleez – From The Music (Vicious/Universal Music Australia)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Coerce – Ethereal Surrogate Saviour (Green/MGM Distribution)
Cosmic Psychos – Glorius Barsteds (Missing Link/Fuse)
Dream On Dreamer – Heartbound (We Are Unified Pty Ltd)
Floatingme – Floatingme (Cross Section/Inertia)
Front End Loader – Ritardando (Weeping Anus Records/MGM Distribution)

Best Pop Release
Architecture In Helsinki – Moment Bends (Modular Recordings)
Gotye – Somebody That I Used to Know (feat. Kimbra) (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)
Guy Sebastian – Who’s That Girl (feat. Eve) (Sony Music Entertainment Australia)
Gypsy & The Cat – Gilgamesh (Sony Music Entertainment Australia)
Washington – Holy Moses (Mercury Australia/Universal Music Australia)

Best Rock Album
Children Collide- Theory Of Everything (Universal Music Australia)
Eskimo Joe – Ghosts Of The Past (Warner Music Australia)
Jebediah – Kosciuszko (Dew Process/Universal Music Australia)
Papa Vs Pretty – United In Isolation (EMI Music Australia)
The Living End – The Ending Is Just The Beginning Repeating (Dew Process/Universal Music Australia)

Best Urban Album
Drapht – The Life Of Riley (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)
Illy – The Chase (Obese Records)
Koolism – The Umu (Invada/Inertia)
Phrase – Babylon (Marlin Records/ Universal Music Australia)
Vents – Marked For Death (Golden Era Records)

Highest Selling Album
Altiyan Childs – Altiyan Childs (Sony Music Entertainment Australia)
Angus & Julia Stone – Down The Way (EMI Music Australia)
Birds Of Tokyo – Birds of Tokyo (EMI Music Australia)
Keith Urban – Get Closer (EMI Music Australia)
Various – He Will Have His Way – The Songs of Tim & Neil Finn (EMI Music Australia)

Highest Selling Single
Birds Of Tokyo – Plans (EMI Music Australia)
Gotye Featuring Kimbra – Somebody That I Used To Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)
Guy Sebastian Featuring Eve – Who’s that Girl (Sony Music Entertainment Australia)
Havana Brown – We Run The Night (Island Australia/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy Featuring Ludacris – Saturday Night (Sony Music Entertainment Australia)

Some awards were also given today and the winners of those categories are listed below in bold…

Best Cover Art
Aaron Hayward + David Homer (Debaser) – Art Vs Science, The Experiment (Green/MGM Distribution)
Alter – Cut Copy, Zonoscope (Modular Recordings)
Carlo Santone – Geoffrey Gurrumul Yunupingu, Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)
Aaron Hayward + David Homer (Debaser) – Billy Thorpe, Billy Thorpe’s Tangier (Sony Music Entertainment Australia)
Ken Done – Oh Mercy, Great Barrier Grief (EMI Music Australia)

Best Video
Bart Borghesi – Eskimo Joe, Love Is A Drug (Warner Music Australia)
Carlo Santone – Geoffrey Gurrumul Yunupingu, Gopuru (Skinnyfish Music/MGM Distribution)
David Michod/Flood Projects – Children Collide, Loveless (Universal Music Australia)
Guy Franklin – Kimbra, Cameo Lover (Warner Music Australia)
Natasha Pincus for Starkraving Productions – Gotye Featuring Kimbra, Somebody That I Used to Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)

Engineer Of The Year
Dave Parkin – Drapht, Rapunzel (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)
Francois Tetaz – Gotye Featuring Kimbra, Somebody That I Used to Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)
Greg Clarke – Billy Thorpe, Billy Thorpe’s Tangier (Sony Music Entertainment Australia)
Matt Lovell – Eskimo Joe, Ghosts of the Past (Warner Music Australia)
Wayne Connolly – Josh Pyke, No One Wants A Lover (Ivy League Records)

Producer of the Year
Boy & Bear – Boy & Bear, Moonfire (Island Australia/Universal Music Australia)
Daniel Denholm – Billy Thorpe, Billy Thorpe’s Tangier (Sony Music Entertainment Australia)
Eskimo Joe – Eskimo Joe, Ghosts of the Past (Warner Music Australia)
Wally De Backer – Gotye Featuring Kimbra, Somebody That I Used to Know (Samples ‘n’ Seconds Records/Eleven: A Music Company)
Wayne Connolly, Josh Pyke – Josh Pyke, No One Wants A Lover (Ivy League Records)

The public are able to vote in three categories this year; Most Popular Australian Artist, Most Popular International Artist and Best Australian Live Act (for which there are no nominees, the public can vote for anyone they like).

Most Popular Australian Artist
Altiyan Childs (Sony Music Entertainment Australia)
Angus & Julia Stone (EMI Music Australia)
Birds of Tokyo (EMI Music Australia)
Drapht (The Ayems/Sony Music Entertainment Australia)
Guy Sebastian (Sony Music Entertainment Australia)
Jessica Mauboy (Sony Music Entertainment Australia)
John Farnham (Sony Music Entertainment Australia)
Justice Crew (Sony Music Entertainment Australia)
Keith Urban (EMI Music Australia)
Stan Walker (Sony Music Entertainment Australia)

Most Popular International Artist
Adele (XL/Inertia)
Chris Brown (Jive/Sony Music Australia)
Jennifer Lopez (Universal Music Australia)
Jessie J (Universal Music Australia)
Ke$ha (RCA Records/Sony Music)
Lady Gaga (Universal Music Australia)
LMFAO (Universal Music Australia)
P!nk (La Face/Sony Music Australia)
Pitbull (J Records/Sony Music Australia)
Rihanna (Universal Music Australia)

The winners of the ARIA Fine Arts Awards were also announced at this morning’s ceremony, the nominees were as follows, winners are in bold.

Best Classical Album
Karin Schaupp & Flinders Quartet – Fandango (ABC Classics)
Latitude 37 – Latitude 37 (ABC Classics)
Richard Tognetti (violin), Australian Chamber Orchestra – Mozart Violin Concertos Vol 2 (BIS)
Sally Whitwell – Mad Rush: Piano Music of Philip Glass (ABC Classics)
Teddy Tahu Rhodes – Serious Songs (ABC Classics)

Best Jazz Album
Allan Browne, Marc Hannaford, Sam Anning – Shreveport Stomp (Jazzhead Records)
Elixir Featuring Katie Noonan – First Seed Ripening (ABC Music)
Kristin Berardi and The Jazzgroove Mothership Orchestra – Kristin Berardi meets The Jazzgroove Mothership Orchestra (Jazzhead Records)
Sarah McKenzie – Don’t Tempt Me (ABC Music)
The Idea of North – Extraordinary Tale (ABC Jazz)

Best Original Soundtrack/Cast/Show Album
Chris Lilley – Angry Boys – Official Soundtrack Album (ABC Music)
Jed Kurzel – Snowtown (Ivy League Records)
Stephen Pigram, Alan Pigram, Alex Lloyd – Mad Bastards – Music from the Motion Picture (Bush Turkey Films/MGM Distribution)
Sydney Symphony and cast conducted by Alexander Briger – Don John of Austria (ABCClassics)
Various Artists – Mary Poppins Australian Cast Recording (Walt Disney Records/Universal Music Australia)

Best World Music Album
David Bridie, Hein Arumisore, Jacob Rumbiak, Ronny Kareni & Donny Roem – Strange Birds in Paradise: A West Papuan Soundtrack (Wantok Musik/Planet/MGM Distribution)
Geoffrey Gurrumul Yunupingu – Rrakala (Skinnyfish Music/MGM Distribution)
Saltwater Band – Malk (Skinnyfish Music Music/MGM Distribution)
Shaolin Afronauts – Flight Of The Ancients (Freestyle/Fuse)
Slava & Leonard Grigoryan, Joseph & James Tawadros – Band of Brothers (ABC Music)

Best Music DVD
AC/DC – AC/DC – Live At River Plate (Albert Productions)
Powderfinger – Sunsets Farewell Tour (Universal Music Australia)
RocKwiz – Live National Tour (Liberation Music)
Tex Perkins – Man In Black (Sony Music Entertainment Australia)
Various – Triple J One Night Stand (ABC Music)

MP3: The Twerps | Dreamin’ from the forthcoming LP…

Melbourne’s The Twerps have a debut self-titled LP coming out next month on the back of a string of impressive EPs. You can check them out over at their BANDCAMP page and below you can check out the track Dreamin‘ from the new record. Reminiscent of the slacker indie guitar pop of bands like The Clean and The Chills alongside numerous 90s melody rich indie strummers. Pretty infectious stuff…

The Twerps is out October 14th via Chapter Music in Australia and Underwater Peoples in the USA.

MP3: Twerps | Dreamin’

NEWS: Triple J announces TV concert series…

 

Australian youth market conglomerate Triple J are sticking by their mission statement to get music to the masses with the announcement of a run of televised concerts every Tuesday @ 10.15pm on ABC2. Kicking things off is Cut Copy’s recent Sydney Opera House show but the highlight should be the Queens of the Stone Age gig which we were in attendance and can attest to its greatness…

triple j presents schedule:

13 September – Cut Copy (Sydney Opera House)

20 September – Queens of the Stone Age (Enmore Theatre, Sydney)

27 September – Seeker Lover Keeper (Notes, Enmore, Sydney)

4 October – Mark Ronson & The Business Intl. (Enmore Theatre, Sydney)

11 October – Architecture in Helsinki (The Metro, Sydney)

18 October – Foster the People (The Metro, Sydney)

25 October – Art vs Science (One Night Stand, Tumby Bay)

1 November – The Jezabels (One Night Stand, Tumby Bay)

8 November – Drapht (Enmore Theatre, Sydney)

15 November – Birds of Tokyo (One Night Stand, Tumby Bay)

22 November – Stonefield (Oxford Art Factory, Sydney)

29 November – Sparkadia (The Metro, Sydney)